2004. december 5-én több kérdésről is népszavazást tartottak Magyarországon, de ennyi év távlatából már csak a kettős állampolgárokat érintő kérdéseknek maradt máig tartó politikai hatása.
Korabeli röplap:
A referendum kérdései ezek voltak:
Egyetért-e Ön azzal, hogy az egészségügyi közszolgáltató intézmények, kórházak maradjanak állami, önkormányzati tulajdonban, ezért az Országgyűlés semmisítse meg az ezzel ellentétes törvényt?
Akarja-e, hogy az Országgyűlés törvényt alkosson arról, hogy kedvezményes honosítással – kérelmére – magyar állampolgárságot kapjon az a magát magyar nemzetiségűnek valló, nem Magyarországon lakó, nem magyar állampolgár, aki magyar nemzetiségét a 2001. évi LXII. törvény 19. paragrafusa szerinti magyarigazolvánnyal vagy a megalkotandó törvényben meghatározott egyéb módon igazolja?
A határon túli magyarok kettős állampolgárságáról szóló kérdésnél az “Igen” válaszok többségben voltak, de a részvétel alacsonyan maradt, így a magyarok elleni uszítók örülhettek – a szavazás nem érte el az érvényességi küszöböt.
A morális és politikai következmények felbecsülhetetlenek, a nemzet önbecsülésén esett károk pedig nem forintosíthatók semmilyen módon. Mementóul álljon itt Nyerges Attila novellája.
Magyar Jelen