A testépítés az élete, de nagyon sok sportban kipróbálta már magát. 3 éve versenyzik a végcél pedig, hogy bekerüljön a profik közé és világbajnok legyen. Az, hogy mire kell figyelnie és milyen út vezet ahhoz, hogy valaki Mr. Olimpia legyen arról Rácz Rolanddal a Betyársereg amatőr testépítő bajnokával beszélgettünk.
Milyen sportokban próbáltad ki magad a testépítés előtt?
A lehető legtöbb sportban ki szerettem volna próbálni magam. Ami szerintem elég jól sikerült kezdtem a focival majd kosárlabda, atlétika, úszás, kerékpározás több ága, küzdősportok, lövészet pisztollyal, puskával, íjjal. Az utóbbiakban nagyon jó eredményeket értem el, aminek még mindig a szerelmese vagyok, mivel imádom a fegyvereket.
Mi motivált arra, hogy a testépítéssel foglalkozz? Hogyan kezdődött és mióta foglalkozol ezzel?
A testvérem motivált leginkább! Aki 5 évvel idősebb és kiskoromban ebből adódóan nagyobb-erősebb volt. Ez nekem nem tetszett meg akartam mutatni, hogy én is tudok olyan erős és nagy lenni, mint ő, és ez sikerült is 😀 erősebb és nagyobb vagyok nála. Általános iskolában kezdődött pár osztálytársammal, de csak én gondoltam komolyan igazan. Nagyon nehezen szántam rá magam, hogy versenyezzek, mert féltem a kudarctól. Versenyszerűen lassan 3 éve foglalkozom vele.
Milyen versenyeken vettél részt és milyen eredményeket értél el a testépítéssel?
- Siófok Fitbalance 2. hely
- Scitec Muscle Beach 1. hely
- Bp. Fitbalance 3. hely
Az Arnold Classic versenyen Spanyolországban sajnos rosszul lettem a színpadon és nem volt jó a forma időzítés. Elfogytam. 22 hét diéta volt, rögtön az első szezonomba és ezt már nem bírta a szervezetem tolerálni.
Hogyan készülsz fel fizikailag a versenyekre?
Kőkemény edzés és szigorú diéta. Persze ez nem ilyen egyszerű. Mindig 3 fázis van egy erőteljes tömegnövelési fázis majd a verseny diéta és a „pihenő idő” alapszakasz.
Szerencsére nekem nem kell annyira oda figyelni tömegelésnél sem, mert viszonylag száraz tömeg jön. Diétánál eddig nem nagyon kellett erőlködni, a kardióval persze azért keményen oda tettem magam, ami úgy nézett ki, hogy reggel 6-kor éhgyomorra kardió 30-45 perc, majd has, délután meg súlyzós edzés és 30-45 perc kardió, de csak verseny előtt 2-3 héttel, erről nagyon sokáig lehetne beszélni 1000 dolog, van benne.
Hogyan és mit étkezel a versenyek előtti időszakban? Mire kell figyelned?
A verseny előtti diéta monoton, bár próbál kreatív lenni az ember. Általában a ch (szénhidrát) csökkentésre figyelek és azt csak minőségibe viszem be pl.: basmati rizs, minimális édesburgonya ízesítésnek, vagy pufi rizs, bár az én gyomrom azt nem szereti. Reggelire zab, fehérje dózist megemelem nagyon magas szintre, húsokkal akár napi másfél kiló csirke mellett, vagy hátszín-bélszín, sőt lehet egy nap 3-4 kg tonhal, tilápia meg ehhez megfelelő zöldség, hogy lúgosítás is legyen, mert a sok hús savasít. A diéta legvégén már semmi só vagy fűszer nem lehet a táplálkozásomban, a cukrot meg már szinte az elején elvesszük. A vízcsökkentés megvonás a legrosszabb. Dehidratált állapotba kerülhet az ember és ebbe akár bele is lehet halni.
Azt mindig látjuk egy-egy testépítő versenyen, hogy a sportolók különböző pózokban feszítenek a színpadon. Ilyenkor mire kell figyelnetek? Milyen szempontok szerint pontoznak a bírók?
Mindig a kategória mondja, meg mire kell figyelni és mit néznek, a bírok, de általánosságban a szimmetria, ami nagyon fontos. A szárasság, kidolgozottság, magabiztosság és az, hogy adod elő magad. Itt kell figyelni a levegővételre, vagy akár arra, hogy mosolyogj. Ha hölgy vagy a nőiességre mozgásra „csalni” kell, azt kell mutatni nagyon vékony a csípőd, de a melled vastag izmos száraz, ha nincs kötelező póz, akkor meg mindig azt kell mutatni, ami a legerősebb, a legelőnyösebb pozitúrád.
Mik a céljaid ebben a sportágban és mivel foglalkozol civilben?
Nyilván, mint minden testépítőnek a lehető legjobb eredmények elérése a cél. Egy világbajnoki cím, vagy nagyobb versenyeken jó helyezést elérni, mint pl. Arnold Classic, amatőr Mr. Olimpia vagy sorolhatnám sokáig. Civilben szórakozó helyeken vagyok portás, vagy néha testőr, és személyi edzéssel is foglalkozom.
Mit gondolsz a Betyárseregről?
Erre hirtelen nem is tudok, mit válaszolni mivel a sereghez tartozom, így elfogult vagyok ebben a kérdésben. Számomra egy nagy család, teli jó, értékes emberrel, nagyon kemény sikeres sportolókkal, akik MAGYAROK, és felvállalják, kiállnak értük, mellettük!
Ha szeretnéd figyelemmel kísérni Roland pályafutását, azt IDE KATTINTVA megteheted.
(Betyársereg)