Az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulóján a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom a helyi önkormányzat támogatásával, emlékművet avatott. Az ünnepélyes avatáson a Betyársereg is részt vett. Alább olvashatjátok a vármegyések írásos-képes beszámolóját.
Október 23-án délelőtt Maglódon gyülekeztünk, hiszen egy évekkel ezelőtti álom valósult meg. Annak idején az Attila Védvonal Emléktúra maglódi végállomásánál kereste meg egy idős hölgy helyi vezetőnket, Marton Gábort, és mondta el neki Pálfi Károly történetét, aki 1956-ban sorozott katona létére csatlakozott a budapesti harcosokhoz, és halt hősi halált az ütközetek során. Akkor született meg az az elhatározás, hogy valamilyen formában emléket kell állítani egy ilyen hősies és önfeláldozó cselekedetnek. Az első nagy lépés két évvel ezelőtt valósult meg, amikor ünnepi megemlékezés keretében letettük az emlékmű alapkövét. Akkor még nem tudtuk, hogy milyen formában, és milyen forrásból valósul meg a szobor, de abban biztosak voltunk, hogy létre fogjuk hozni. Szerencsére elképzeléseinket támogatta a helyi önkormányzat, így idén, a 60. évfordulón sor kerülhetett az avatásra.
A rendezvény előtt külön gyülekeztünk bajtársainkkal, hogy a kezdés előtti percekben együtt vonulhassunk be a Bellus János térre. Ezúton is szeretnénk köszönetet mondani a Betyárseregnek, a Hammerskinsnek, az Identitesznek, a Skins4Skinsnek és minden magánszemélynek, akik eljöttek az eseményre.
Rövid megbeszélés a rendezvény előtt.
A megemlékezés első szónoka Marton Gábor helyi vezetőnk és önkormányzati képviselő volt, aki háláját fejezte ki mind Maglód lakossága, mind az összegyűlt szervezeti tagok irányába, hiszen megadatott neki az a pillanat, hogy egyszerre szólhasson szülővárosa lakosságához, és a Kárpát-medence számos pontjáról érkező bajtársaihoz. Marton amellett, hogy rövid történelmi visszatekintése során kiemelte a kommunizmus embertelen bűneit, és méltatta a magyarság erős ellenállását a vörös söpredékkel szemben, nem felejtett el kitérni azokra a 10 évvel ezelőtti eseményekre, amikor a szovjetek szellemi örökösei ismét a tömegbe lövettek, mi pedig elődeinkhez méltó módon reagáltunk az agresszióra.
A rendezvényen Tabányi Pál polgármester és dr. Szűcs Lajos országgyűlési képviselők szólaltak még fel, illetve a helyi iskola és színjátszó egyesület színesítette előadásaival a programot.
A rendezvény egyik legfontosabb pillanata az emlékmű leleplezése volt. Babos László ezüstgergely-díjas szobrászművész alkotásáról Tabányi Pál és dr. Szűcs Lajos rántották le a leplet. Az emlékműnek kettős jelentősége van. Egyrészt immár van egy kézzelfogható jelképe Maglód hőseinek is, másrészt végre egy olyan alkotás született, ami nem fájdalmat, nem legyőzöttséget, nem megaláztatást fejez ki, hanem a militáns, heroikus kiállás jelentőségét hirdeti.
Ökumenikus Istentisztelet keretében lett felszentelve a Pesti Srácok című alkotás.
Az emlékműnél számos helyi intézmény és civilszervezet mellett koszorút helyeztek el:
(Pest megyei HVIM nyomán Mi Magunk – SZKR)